Ekonomik baskılama çözümleri …

          Orijinal Kartuş ve Dolum Kartuş Kullanmak Arasındaki Fark Nedir ?
          Yazıcı üreticileri yazıcılarını pazarlarken pazardaki rekabetten ötürü fiyatlarını aşağı çekmektedirler.
          Bu nedenle, yazıcı yerine sarf malzemeden yani kartuş ve tonerlerden kazanmak istemektedirler.
          Yalnız bilindiği üzere orijinal kartuşların alış maliyetleri bir hayli yüksek olup kullanıcılar yönünden bu nedenle tercih edilmemektedirler.Alternatif arayışındaki kullanıcıların karşısına iki seçenek çıkmaktadır.
          Muadil kartuş ve tonerler kullanmak yada mevcut kartuşlarını dolum yaptırmaktır.
Bunların arasında en ekonomik olanı dolum işlemidir.Eğer mevcut kartuşunuz performansını kaybetmemişse yani herhangi bir fiziksel müdahale görmemiş yada dış etkenlerden dolayı (Hava - Isı) baskı kafa deforme olmamış ise bilinçli ve profesyonel yapılan dolumlar kesinlikle kartuşunuza zarar vermez. Ayrıca dolum esnasında yüksek kapasite işlem yapıldığı için çıktı adetleriniz bir hayli artacaktır.
          Bu sayede bir inkjet kartuş için yaklaşık % 80 e varan tasarruf sağlamış olacaksınız.

          İnkjet Kartuşların Dolumu ?
          İnkjet mürekkep kartuşu sıvı kimyasal maddelerle ( solisyon ) temizlenip daha sonra ise otomatik makinalarda her kartuş için farklılık gösteren ithal mürekkepler ile dolumu yapılıyor. Bu işlem bittikten sonra dolum yapılan kartuşu ilgili makinada performans testine tabi tutuluyor.Test sonrasında eğer baskı kalitesi beklenen seviyede ise gerekli temizliklerini yapıp,ambalajladıktan sonra kullanıma hazır halde müşteriye teslim ediliyor.

          Toner Kartuş Dolumu ?
          Dolum için gelen lazer toner uzman kişi tarafından gerekli bakım ve temizlik işlemleri yapıldıktan sonra değişmesi gereken parçalar ( Drum , Drum blade.. ) değişiyor ve uyumlu toz toner ile dolumu yapıldıktan sonra ilgili makinasında (yazıcıda) performans testine tabi tutuluyor.Test sonrasında eğer baskı kalitesi beklenen seviyede ise gerekli temizliklerini yapıp,ambalajladıktan sonra kullanıma hazır halde müşteriye teslim ediliyor.

          Dolum Kartuş ve Toner Yazıcıya Zarar Verirmi ?
          Bilinçli ve profesyonel yapılan dolumlarda böyle bir olay kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü uzman bir teknisyen tarafından yapılan dolum işlemi sonucunda kartuş ve toner tıpkı orjinal performansındadır.
          Bu nedenle yapılan dolumların makinaya zarar vermesi gibi bir durum kesinlikle mümkün değildir.
          Yazıcı üreticisi firmaların taşıdıkları ticari kaygıları münasebetiyle yani orijinal sarf malzeme kullanmaya teşvik etme maksadıyla bu söylevler olmaktadır.

          Çıktı Kalitesini Belirleyen Unsurlar ?
          Verimli bir çıktı için dikkat edilecek unsurları şöyle sıralayabiliriz.
1-Kartuşun nozzle yapısı ( Baskı kafa )
2-Mürekkep kalitesi
3-Drum ömrü
4-Drum Blade ömrü ( Drum bıçağı )
5-Toz toner uyumluluğu